Church Conflict

Am citit o carte destul de interesantă despre conflictele din biserică: The Hidden Systems Behind the Fights. Church Conflict. Autorii, Cha51MleEGZePL._SY344_PJlook-inside-v2,TopRight,1,0_SH20_BO1,204,203,200_rles Cosgrove şi Dennis Hatfield abordează problematica luptelor şi a conflictelor din biserică plecând de la paradigma familiei. Urmărind o abordare sistemică, autorii sunt de părere că în biserică există o structură de tip familial, în care unii au rol de părinţi, iar alţii rol de copii. De asemenea, modul în care este gestionată autoritatea diferă adeseori de structurile de putere vizibile.

Chiar dacă, pe alocuri, autorii folosesc prilejul de a susţine poziţia femeilor în conducerea bisericească, materialul pus la dispoziţie de ei este realist şi ajută mult la rezolvarea conflictelor din biserică deoarece prezintă faţa nevăzută a acestora, adică afilierile şi coaliţiile familialle, regulille nescrise ale familiei, autoritatea câştigată, tolerarea oamenilor problemă etc. O carte utilă pentru cei implicaţi în gestionarea conflictelor de grup (organizaţionale).

Church Conflict